З чого почати вивчення японської мови

Вивчити японську мову – цікава і амбіційна задача, котра актуальна як для ділових людей, так і для простих шанувальників цієї величної культури. При першому знайомстві японська мова може здатись геть складною і не зрозумілою. Воно і не дивно: японська мова не має аналогів у Західному світі. Складний алфавіт і граматика переплітаються з відносно простою вимовою і утворюють неймовірну мову, вивчивши яку, відкривається новий, для західної людини, світ.

методи вивчення японської мови

Метод 1: Вивчаємо основи

Особливості японського алфавіту

З чого почати вивчення японської мови? Починати треба з найпростішого: вивчати алфавіт японської мови. Потрібно зауважити, що в японській мові застосовується 4 алфавіти, кожний з яких має власні графеми (ієрогліфи). Поглянувши на них може здатись що вивчити цей обсяг – не можливо, але варто пам’ятати і про те, що будь-яке японське слово використовує усього 46 звуків. Вивчати японський алфавіт варто ще й тому, що у кожного з 4-х алфавітів своє призначення. Ось коротко про кожний з них:

• Хірагана – складовий алфавіт, котрий використовується для письма. Кожен символ має голосний і приголосний звук

• Катакана – складовий алфавіт, котрий використовується для запису звуконаслідувальних та іноземних слів

• Кандзі – ієрогліфи, запозичені у Китаю. Кожний символ має власне значення

• Латинській алфавіт – використовується для написання назв компаній, акронімів і слів, потребуючих цього. У Японії його називають «Ромадзі».

Символів Кандзі –  тисячі, а приблизно дві з них знаходяться в активному використанні. Безперечно, знати Кандзі – важливо, але Хірагана і Катакана здатні описати майже будь-яке потрібне вам слово, саме тому ми рекомендуємо починати вивчення японської мови саме з цих двох алфавітів.

Звуки і вимова

Коли ви почнете орієнтуватись в Катакані та Хірагані, можна приступити до відпрацювання правильної вимови японських слів. Це дуже важливий етап для всіх, хто хоче вивчити японську мову, адже японці можуть відмовитись з вами спілкуватись, якщо ваша вимова буде поганою. Тому вивчайте одразу правильну вимову, аби потім не витрачати час на її корекцію.

Як було зазначено вище, у японській мові існує 46 базових звуків. Всі голосні звуки японської мови не підлягають флексії, це означає що вони не підлягають словозмінам. Починайте вивчення японського алфавіту з вимови символів Катакани і Хірагани, а лише потім переходьте до вивчення простих слів.

Слідкуйте за своєю інтонацією. Японці дуже вимогливі до інтонації, адже від цього може змінюватись значення ваших слів. Наприклад, слово з довгим голосним звуком і те ж саме з коротким, можуть мати зовсім різні значення. 

Також, приділяйте увагу варіаціям звуків. Ви можете помітити, що на письмі, деякі японські ієрогліфи мають не великі позначки. Вони говорять про те, що цей звук повинен вимовлятись інакше, а як вам уже відомо, від цього може змінюватись навіть значення слова, тому будьте уважні!

Граматика

Наступний етап розвитку японської мови – це вивчення базової граматики. На цьому етапі ви вже зможете складати власні правильні речення і почнете краще розуміти прості тексти. Ось деякі правила, необхідні для побудови японського речення:

• Без суб’єкту можна обійтись, він не обов’язковий

• Предикат (присудок) – у кінець речення

• Іменники не мають роду, а деякі - форми множини

• Дієслова – не мають роду

• Частка, що вказує на об’єкт чи суб’єкт, завжди пишеться після слова, до котрого відноситься

Метод 2: Вивчення японської мови з наставником 

Аудіо-уроки

Після того, як ви вивчили основи, настав час перейти на новий рівень вивчення японської мови. На цьому етапі потрібно чітко відповісти на питання: «Навіщо мені вивчати японську мову?», адже від вашої відповіді буде залежати усе подальше навчання. 

Наприклад, якщо ви вивчаєте японську для того, аби дивитись улюблене аніме мовою оригіналу або для туристичної подорожі у Японію, то аудіо-уроки японської мови – ваш варіант. Займайтесь по годині в день і ви значно розширите активний словарний запас, що вам дуже знадобиться. 

Курси по вивченню японської мови

Якщо ваша мета – жити або працювати в Японії, то для того, аби вивчити японську мову на необхідний вам рівень, краще записатись на курси, вебінари чи до мовної школи. Навчитись читати і писати під керівництвом вчителя – дуже важливо: це створить необхідні основи для подальшого розвитку вашої японської. Окрім того, гарний викладач навчить вас спеціальним методикам швидкого засвоєння мови, що допоможе значно ефективніше вивчати японську мову, культуру і загалом, пришвидшить вашу адаптацію у нових умовах.

Метод 3: Пориньте у мовне середовище

Запишіться у японські мовні групи

Найкращий спосіб вивчити японську мов – поринути у мовне середовище і спілкуватись з носіями мови. Але якщо такої можливості немає зараз, то можна спробувати створити подібні умови навколо себе: перевести телефон на японську, дивитись японські фільми, розмовляти з іншими людьми на японській мові.

Знайдіть японські мовні групи у своєму місті і запишіться туди. Навіть якщо ви зовсім не будете нічого розуміти, згодом у вас з’явиться навичка виділяти з потоку речення ключові слова і розуміти, таким чином, суть. Як правило, участь у подібних заходах по вивченню японської мови допомагає пришвидшити процес навчання в два, а то і в три рази, при умові самостійного вивчення і закріплення матеріалу вдома.

Знайдіть друзів по листуванню

У сьогоднішньому світі, аби знайти собі друга не потрібно навіть виходити з квартири. Достатньо просто зайти у будь-яку соціальну мережу і виконати пошук. А оскільки, багато японців хочуть вивчити англійську (а іноді російську і українську) мову, то ви з легкістю зможете собі знайти друга по листуванню, котрий вам допоможе з вивченням японської мови, а ви йому з тією мовою, котрою володієте. 

Це дуже вигідна обом вам пропозиція: ви дізнаєтесь більше про культуру, мові і життя в Японії з «перших рук», а ваш друг по листуванню ексклюзивну можливість безкоштовно вивчити мову. Попросіть вашого співбесідника показати вам визначні пам’ятки його (її) міста, оселю де він (вона) живе. Як правило, це буде трактовано як повага до співбесідника і допоможе вам налагодити контакт з людиною. 

Медіа сфера

Якщо ви бажаєте швидко вивчити японську мову, то вам потрібно читати і слухати мову кожен день. Сьогодні в інтернеті ви можете знайти безліч блогів, романів, фільмів, інтернет видань на японській мові. Все це подарує вам активний словарний запас у який увійдуть «живі слова», котрі японці використовують сьогодні. Головне робити це поступово: починати краще з газет і фільмів, а вже потім, можна перейти й на романи.

Навчання у Японії

Найкращий варіант – вивчити японську мову в Японії. Адже навіть для тих, хто вивчав японську старанно і систематично, реальна подорож у Японію відкриває нові горизонти. Якщо ви дійсно бажаєте вивчити японську мову, то постарайтесь знайти можливість провести там декілька місяців. В ідеалі, щоб це було навчання японській мові у парі з простою роботою, тоді б ви мали не тільки реальні знання від носіїв мови, а й не аби яку мовну практику. Навіть якщо ви студент, ви можете знайти програму обміну (чи подібну до неї) і поїхати по мінімальній ціні (а іноді безкоштовно) у Японію. Головне мати чітку мотивацію и сильне бажання у цій! 

 

Поради по вивченню японської мови

1. Не стидайтесь словника. Перекладайте кожне не зрозуміле вам слово

2. Займайтесь мовою регулярно і систематично. Мова без постійної практики дуже швидко забувається, тому вам потрібно виробити навичку систематичного вивчення японської мови

3. Не бійтесь помилок. Навіть якщо вас не захотіли слухати у Японії через погану вимову, не падайте духом! Завжди знайдеться така людина, що вислухає вас і дасть деякі поради

4. Не використовуйте слова з манги та аніме у побутових ситуаціях, багато з них будуть просто не доречні. Навчіться говорити мовою живих людей

5. Звертайте увагу на контекст. Слухайте як відповідають ваші однолітки на поставленні питання і намагайтесь повторити це. З часом у вас буде ціла колекція красивих і доречних фраз на японській мові.